DRUSKOMANIJA'22

Gegužės 17 d. (antradienis)

MIKRO-OPEROS

Atlikėjai: Šiuolaikinės muzikos ansamblis Fluorescence

Kompozitoriai: Ieva Parnarauskaitė, Jurgis Kubilius, Beata Juchnevič

Laikas: 19:00
Adresas: Vilniaus lenkų kultūros namai (Naugarduko g. 76, Vilnius)

renginys_7

Nuotraukos autorius Jonas Simonavičius

Šiuolaikinės muzikos ansamblis Fluorescence

Ansamblio meno vadovė ir dirigentė – Beata Juchnevič;

Ansamblio nariai (dalyvaujantys šiame projekte): 
Augustė Janatjeva – fleita; 
Evald Masalski – saksofonai; 
Aidas Tamulevičius – elektrinė gitara;
Augustina Vizbaraitė – smuikas; 
Povilas Lukaševičius – violončelė;
Saulė Augustina Žostautaitė – fortepijonas;
Valerijus Kračius – akordeonas;

Kviestiniai atlikėjai: 
Salomėja Petronytė – sopranas;
Džiugas Daugirda – perkusija

Apie ansamblį:
Šiuolaikinės muzikos ansamblis Fluorescence susikūrė 2020 m. kompozitorės Beatos Juchnevič iniciatyva. Ansamblio tikslai – skatinti šiuolaikinės lietuvių ir užsienio kompozitorių kūrybos sklaidą įvairiais formatais, sukurti platformą jaunųjų kompozitorių ir atlikėjų bendradarbiavimui, taip semiantis abipusės muzikinės patirties. 2020 m. rugsėjo 10 d. kolektyvas debiutavo festivalyje „Muzika erdvėje“, kuriame susilaukė gausaus susidomėjimo iš publikos bei jaunųjų Lietuvos kompozitorių. 2021 m. gegužės 29 d. festivalyje Druskomanija Fluorescence pristatė pirmuosius bendradarbiavimo su jaunaisiais kūrėjais rezultatus – programą Dream, nugulusią į to paties pavadinimo pirmąjį ansamblio albumą, kuriam asociacija AGATA skyrė dalinį finansavimą. Šiuo metu ansamblis ruošiasi pasirodymams festivaliuose „Druskomanija’22“ ir „Muzikos ruduo“.


MIKRO-OPEROS
Projekte Mikro-operos trys kompozitoriai pristatys savo sukurtas mikro-operas. Šiais kūriniais jie kviečia kitaip pažvelgti į vokalinę muziką ir permąstyti operos žanrą. Mikro-operos iš pirmo žvilgsnio neprimena muzikos gerbėjams tradiciškai suvokiamų operų, trunkančių po 2-3 valandas, stebinančių pompastika, įspūdinga scenografija, veikėjų gausa ir atliekamų akomponuojant simfoniniam orkestrui. Jos yra neilgos, susikoncentruoja į vieną naratyvinį įvykį, sprendžia pagrindinio veikėjo išorinį ar vidinį konfliktą, talpina savyje performanso ar monodramos bruožus ir pasakojamą istoriją išpildo minimaliomis scenografijos priemonėmis..  

Jaunosios kartos kompozitoriai Ieva Parnarauskaitė, Jurgis Kubilius ir Beata Juchnevič yra gerai žinomi Lietuvos šiuolaikinės akademinės muzikos scenoje. Bendradarbiaudami su B. Juchnevič vadovaujamu šiuolaikinės muzikos ansambliu Fluorescence jie nagrinėja muzikos ir žodžio sinergiją, instrumentų galimybes ir performatyvumą. 


Programa:
Ieva Parnarauskaitė When We Dance the Journey Itself Is the Point 
Jurgis Kubilius Narcissus
Beata Juchnevič Under the bell jar

Apie kūrinius:

Ieva Parnarauskaitė – When We Dance the Journey Itself Is the Point
Kūrinys mišriam ansambliui, balsui ir elektronikai.

Noriu papasakoti apie grojimą ir šokį kaip vienintelius reiškinius, įkūnijančius nesibaigiantį dabarties momentą, kaip nesibaigiančią šiltą šviesą, kuri apnuogina mūsų sąmonę.

Jurgis Kubilius – Narcissus
Narcissus“ – dviejų veiksmų mikro lyrinė tragedija su prologu ir epilogu (alternatyviame variante tarp „veiksmų“ skamba ir intermedija). 

Kūrinio idėja kilo grožintis barokinių operų imituojamu natūralumu, stebint nepaprastai „skanią“ Ovidijaus ironiją, pasakojant Narcizo meilės kančias, bei svarstant apie naujos medžiagos kūrimo prasmingumą šiandien. Tai žaidimas–eksperimentas su gerai žinomomis operų temomis, siekiant patikrinti per laiką susiklosčiusios jų prasmės perkėlimo kitiems siužetams galimybes. Narcizo ir Echonės istorijoje esančias emocines įtampas atkuria H. Purcellio, G. Verdi, R. Wagnerio ir R. Strausso operų motyvai, pirminiuose kontekstuose reprezentuojantys analogiškas klasikinių operos veikėjų charakteristikas.

Beata Juchnevič – Under the bell jar
Under the bell jar – tai XX amžiaus antrosios pusės amerikiečių rašytojos Sylvios Plath romano „Stiklo gaubtas“ ir asmeninių įžvalgų įkvėptas šešių dalių ciklas iš anksto įrašytam balsui, ansambliui, fiksuotai elektronikai ir video. Kūrinio dalis apjungia tapatūs submotyvai ir vientisas naratyvas. 

Kompozicijos pasakojimo centre – pagrindinės veikėjos emocinė būsena: iš pirmo žvilgsnio ji sėkminga jauna mergina, kurios laukia šviesi ateitis ir platus įvairių pasirinkimų spektras, tačiau vis toliau reflektuodama visuomenę ir savo mintis, ji pamažu linksta į savidestrukciją. Iš anksto įrašytas balsas ir vaizdo įrašas čia tampa stiklo gaubto reprezentacija – pagrindinė veikėja tarsi uždaryta ekrane, o jos gyvenimą stebintys klausytojai klaidžioja po jos pasąmonę, lydimi gyvai grojančio ansamblio garsų. Kūrinio muzikinė kalba svyruoja tarp akademinės muzikos ir meninėmis priemonėmis išpildytų pop dainų, taip apjungiant du skirtingus mano kūrybos pasaulius. 


Durys: 18:30
Renginio pradžia: 19:00
Erdvė: Vilniaus lenkų kultūros namai (Naugarduko g. 76, Vilnius)
Renginys NEMOKAMAS